Zabudnite na Picolo a Presso!

0

Výskyt ľudových pomenovaní nie je v žiadnej krajine ničím neobvyklým. Problém nastáva vtedy, keď sa ľudovo začínajú pomenúvať predmety, ktoré v skutočnosti neexistujú. Presne to je prípad slov “Picolo” a “Presso”. Skúsení barmani a kávačkári vás hneď vyvedú z omylu, pretože picolo a presso nie nepredstavujú druhy kávových nápojov.

Ste na nesprávnom mieste!
Možno je to zarážajúce, ale pojmy Picolo a Presso sa dokonca dostali aj do nápojových lístkov. Ak sa vám stane, že si v niektorej kaviarni môžete objednať Picolo alebo Presso tak vedzte, že jej majiteľ nemám o káve dostatok odborných vedomostí. Picolo je pomenovanie kávy v malej šálke. Problém je najmä v zlom pomere vody a kávy.

Poctivosť je podstatná
Dôvodom, prečo neexistujú Picolo ani Presso je najmä skutočnosť, že pri espresse je potrebné dodržiavať prísne podmienky prípravy. Niekedy aj menšia odchýlka od správneho postupu môže mať za následok nesprávnu chuť, v niektorých prípadoch dokonca aj dlhšiu nepríjemnú dochuť. Kávový nápoj, ktorý zvykneme ľudovo nazývať “picolo” alebo “malé presso” je v skutočnosti espresso. Tieto druhy káv obsahujú 25-30mililitrov vody a približne 7-8 gramov kávy.

Presso, poprosím!
Presso, ktoré si, bohužiaľ ešte stále môžete kúpiť v niektorých slovenských kaviarňach sa zvykne pripravovať dvoma spôsobmi:
• príliš nahrubo pomletá káva sa extrahuje po dobu 10-30 sekúnd, výsledkom toho je svetlá alebo takmer žiadna crema
• správne namletá káva, no čas extrakcie je dlhý – až 90 sekúnd alebo viac, vtedy káva obsahuje viac kofeínu, má svetlú cremu a príliš horkú chuť, čo môže zachrániť už len cukor alebo mlieko, prípadne oboje

Takto pripravené presso sa zo všetkých kávových nápojov najviac podobá taliansko-švajčiarskemu Caffé créma. Pri príprave tohto kávového nápoja sa používa hrubšie pomletá káva a 180 až 240 ml vody, má svetlú cremu a doba extrakcie je maximálne do 30 sekúnd.

Hoci sa slová Picolo a Presso spomenú v každej slovenskej kaviarni viackrát, je určite dobré vedieť,že tieto druhy kávových nápojov neexistujú. Namiesto “Picola” alebo “malého Pressa” si radšej objednajte Espresso. Budete mať istotu, že viete, čo si objednávate 🙂

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď