Najznámejšie plantáže sveta

0

Rozmýšľali ste nad tým, v ktorej krajine má káva svoj pôvod? Nech sa páči, nasledujúcich pár minút si urobte pohodlie. Vezmeme vás na krátku exkurziu do krajín, ktoré sú známe najmä vďaka kávovníkovým plantážam.

Brazília

Prvý kávovník bol v tejto krajine vysadený v roku 1727. Spočiatku sa pestoval len pre miestnych obyvateľov. Začiatkom 19 storočia však začal narastať záujem o kávu a začala sa tak vyvážať do Severnej Ameriky a Európy. Áno, nachádzame sa v Brazílií, najväčšej juhoamerickej krajine. Ročne sa tu vypestuje približne 40 000 – 60 000 vriec kávy. Kávovníkové plantáže Brazílie majú rozlohu od 0,5 ha až po 10 000 ha.
Minas Gerais je región, v ktorom sa ročne vypestuje až 50% produkcie brazílskej kávy. Celková rozloha kávovníkových plantáží predstavuje 10 069 km2.
V oblasti Sao Paulo sa pestuje najmä odroda Arabica a kávovníkové plantáže tu majú rozlohu približne 17 000 ha. Táto oblasť je významná hlavne vďaka prístavu Port of Santos, odkiaľ sa vyváža brazílska káva do celého sveta.
Ak hľadáte v Brazílií oblasť, kde sa pestuje odroda Robusta, navštívte región Rodonia. Prevláda tu tropické podnebie a káva sa tu pestuje v nižších nadmorských výškach.

Etiópia

Nachádzame sa v krajine, odkiaľ káva pochádza. Pred mnohými rokmi ju tu objavili pastieri a možno ani netušili ako sa chýr o jej chuti roznesie do celého sveta. Presne tak, sme v Etiópií. Zaujímavé na tejto krajine je to, že kávovníkové plantáže sa tu nachádzajú v nadmorskej výške 2000 metrov nad morom. Mnohé z nich ležia na ťažko dostupnom teréne a preto sa tu zber kávovníkových plodov vykonáva prevažne ručne. V oblasti výroby kávy tu pracuje cca 100 miliónov obyvateľstva. Káva predstavuje až 60% celkového exportu krajiny a spracováva sa tu hlavne mokrým spôsobom.
Medzi najznámejšie oblasti pestovania kávy patrí Sidamo. Ide o vyvýšenú oblasť hraničiacu s údolím Valley. Vzniká tu káva s čokoládovými tónmi s jemnými náznakmi ovocia, korenín a citrusov.
Východne od etiópskeho hlavného mesta Addis Abeby sa nachádza región Harrar. Výnimočnosť tejto lokality spočíva v tom, že sa tu káva spracúva suchým spôsobom. Nesie v sebe príjemné čokoládové tóny a náznaky ovocia.

Kostarika

Naša posledná zastávka smeruje do malého štátu Kostarika v Strednej Amerike. Hoci má približne o 700 tisíc obyvateľov menej ako Slovensko, milovníkov kávy dokáže zaujať. V oblasti Sabanilla, Alajuela sa nachádza farma Daka Coffe Plantation, ktorá v súčasnosti patrí rodine Vargas. Okrem výroby kávy sa tu uskutočňujú prehliadky, ktoré určite stoja za spomenutie. Trvajú zhruba dva hodiny a návštevníci si môžu pozrieť napríklad najstarší mlyn na kávu. Vznikol ešte v minulom storočí a od roku 2003 patrí k historickému a archeologickému dedičstvu. V rámci prehliadky si pozriete aj mlyn na cukrovú trstinu a dozviete sa viac o spôsobe jej spracovania. Okrem toho na vás čaká zbierka nádherných bonsajov a motýlia záhrada, v ktorej žije približne 15 druhov motýľov.

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď