Moka kávovar – “Koťogo”

0

Je malý, cenovo dostupný, dizajnovo prijateľný a má praktické rozmery. Kto by kávovar s týmito charakteristikami odmietol používať? Reč je o známom moka kávovare, ktorému sa u nás hovorí aj „Koťogo“ ( z maďarského pojmu „Koťogó“, ktorý by sa dal preložiť ako „vrieť“ alebo „bublotať“. Vedeli ste, že vzhľad „Koťogo“ kávovaru od svojho uvedenia na svetový trh prešiel len drobnými zmenami rukoväte?

Talianska láska ku káve

Za vynálezcu Mokka kávovaru sa považuje Talian Alfonso Bialetti. Pri jeho tvorbe sa inšpiroval hrncom na vyváranie špinavej bielizne, ktorý používala jeho manželka. Alfonso Bialetti si tento vynález dal patentovať v roku 1933. Najväčší rozmach zažil Moka kávovar začiatkom 50. Rokov minulého storočia, teda krátko po skončení 2 svetovej vojny. V tom čase vzal do rúk jeho propagáciu Renato Bialetti – syn pána Alfonsa Bialettiho.

Ako Moka funguje?

V spodnej časti Moka kávovaru sa nachádza nádobka na vodu a lievik na mletú kávu. Moka kávovar sa používa na plynovom alebo elektrickom sporáku pri slabom až miernom stupni ohrevu. Po naplnení vodou a mletou kávou začne vriaca voda vytvárať tlak a začnete počuť typické „bubľotanie“. Je to jasný znak toho, že sa pretláča mletá káva cez lievik do hornej časti Moka kávovaru.

Na čo si dávať pozor?

Pokiaľ necháte kávovar na sporáku počas celej doby „bubľotania“, môže sa stať, že sa káva prepáli. Nemusíte sa vôbec obávať zvyšku kávy, voda v kávovare je v tomto momente už dostatočne vriaca, preto sa zvyšok kávy samostatne dovarí. Dnešné Mokka kávovary sa vyrábajú s rôznymi kapacitami, od dvoch až po osem šálok kávy. Výnimkou nie je ani kávovar na 1 šálku kávy. Ak máte „Koťogo“ na prípravu 4 šálok kávy, používajte ho výhradne len na prípravu 4 šálok, nikdy nie na menej.
„Koťogo“ je dnes obľúbené po celom svete. Káva pripravená v „Koťogu“ má v porovnaní s espressom menej výraznú cremu. Keď ju však porovnáme s kávou pripravenou v prekvapkávacom kávovary má hustejšiu konzistenciu a silnejšiu arómu. Odporúča sa používať nahrubo namletú kávu.

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď