Kedy je správny čas na šálku kávy?

0

Káva sa pre svoju jedinečnú chuť stala pre mnohých určitým symbolom začiatku dňa. Priznajme si, mnohí z nás po prebudení vykonávajú rituál, pri ktorom ráno vstanú a pripravia si šálku dobrej kávy. Je to istým spôsobom stereotyp, ktorý sa podarilo osvojiť si ľuďom po celom svete. Zamysleli ste sa však nad tým, kedy je najlepší čas na pitie kávy? Nezastavujte, čítajte a dozviete sa viac.

Koľko ľudí, toľko názorov
Vedecké bádanie, kedy je správny čas na šálku kávy má dlhú históriu. Keďže si káva naďalej udržuje prvenstvo v obľúbenosti, verím, že výskum s týmto cieľom bude aj naďalej pokračovať. Vačšina týchto výskumov saa zhoduje v tom, že ideálny čas na pitie kávy je okolo poludnia a v poobedňajších hodinách v čase medzi druhou až piatou hodinou popoludní.

JA a JA a nikto iný!
Dnes nie je problém dozvedieť sa, kedy je vhodný čas na šálku kávy. Odporúčania, v ktorých sa uvádzajú rozličné časy na pitie kávy môžu pôsobiť do istej miery mätúco. Čoraz viac sa začíname stretávať s názorom, že najlepšie je, keď si každý sám na sebe odsleduje, kedy je vhodné piť kávu. Ľuďom, ktorý sú citlivejší na kofeín sa odporúča pitie kávy v doobedňajších hodinách. Kofeín totiž mení prirodzené fungovanie biorytmu v ľudskom organizme.

Anglický čaj o piatej alebo káva o piatej?
Z viacerých výskumov vyplýva, že nie je vhodné pitie kávy pred spaním. Potvrdzuje to aj výskum realizovaný pod záštitou Medical Research Council Laboratory v Londýne. Vo výskumnej správe sa uvádza, že pitie kávy tri hodiny pred spánkom dokáže zablokovať tvoru melatonínu. Tento hormón má vplyv na kvalitu ľudského spánku a ľudovo sa nazýva aj “hormón spánku”.Podľa tejto štúdie nie je ideálny čas na pitie kávy, do desiatej hodiny dopoludnia, pretože kofeín v káve narúša kortizol, teda “hormón stresu” a telo ho tak menej produkuje.

Primerané množstvo kávy (odporúča sa maximálne 4-5 šálok denne) pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Vďaka káve sa dokážeme lepšie sústrediť.Okrem toho káva zlepšuje náladu a dokáže aj odstrániť bolesť hlavy. Nezabúdajte, že najlepšie, čo môžete pre seba a svoje telo urobiť je odsledovať si, kedy sa po šálke kávy dokážete najlepšie “prebrať k životu”.

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď