Indonézia

0

Slovákov lákajú vzdialenejšie krajiny. Chorvátsko, Grécko či Taliansko sú pre mnohých z nás, povedzme klasickou dovolenkovou destináciou. Pokiaľ sa však nebojíte cestovať, hoci aj na opačný koniec zemegule, mohla by vás zaujať Indonézia.
Krajinu tvorí 17 508 ostrovov, z ktorých je obývaných približne 6000. Podľa odhadu z roku 2016 má Indonézia viac ako 261 miliónov obyvateľov, preto je štvrtým naľudnatejším štátom sveta. Zaujímavosťou je, že ide o krajinu s najvyšším počtom obyvateľov, oficiálne sa hlásiacich k islamu.

Trochu politiky a histórie

Celková rozloha Indonézia predstavuje 1 904 569 km2 a zaraďuje sa tak medzi štrnástu najrozľahlejšiu krajinu sveta. Indonézia sa nachádza v juhovýchodnej Ázií a Oceánií. Hlavným mestom je Jakarata s rozlohou 661,52 km2 s počtom obyvateľov takmer 9 miliónov. Spolu s priľahlými aglomeráciami má však toto mesto necelých 18 miliónov obyvateľov.
Z administratívneho hľadiska sa Indonézia člení na 33 provincií, pričom každá z nich má vlastného guvernéra. Provincie sa ďalej členia na kraje, mestá a dediny. Medzi najznámejšie patria Jáva, Sumatra, Celebes, Molouky, Malé Sundy, Kalimantan a provinciu Západná Papua.
Indonézia je prezidentskou republikou. Hlavou štátou a zároveň predsedom vlády je tak prezident.
Súčasným indonézkym prezidentom je Joko Widodo ( v úrade od 20.októbra 2014).

Kto bol na začiatku?

Prví Európania sa na územie súčasnej Indonézie dostali v roku 1512 a boli to portugalský obchodníci. Za krátky čas ich nasledovali Briti a Holanďania. V roku 1602 vznikla na území Indonézié Nizozemská východoindická spoločnosť, vďaka ktorej sa Európanom podarilo posilnisť svoju obchodnícku pozíciu na svetovom trhu. Zánik tejto spoločnosti nastal až v roku 1800 a Holanďania vyhlásili Indonéziu za svoju kolóniu.
Oficiálny dátum vzniku Indonézie je 17.august 1945. Hnutia za nezávislosť krajiny boli podnietené k aktivite najmä vďaka druhej svetovej vojne a japonskej invíázií.

Indonézka príroda

Indonézia má nádhernú faunu a flóru a takmer 60% územia krajiny tvoria lesy, takže v krajine je naozaj čo obdivovať. Nosorožce, slony, orangutany a tigre, to všetko sú zvieratá, ktoré žijú v Indonézií. Krajina sa tiež môže pochváliť nádhernými koralovými útesmi, piesočnými dunami, malými ostrovnými ekosystémami,nánosmi v ústí riek a dokonca aj sopkami.
Napriek tomu musí Indonézia bojovať s enviromentálnymi problémami. Rozsiahle odlesňovanie spôsobuje v krajine smog a požiare. Dôsledkom urbanizácie sú dopravné zápchy, znečisťovanie ovzdušia, no hlavne nedostatok pitnej vody.

Indonézka káva

Pestovanie kávy sa v Indonézií začína datovať začiatkom 17.storočia na ostrove Jáva a to z iniciatívy Holanďanov. Zaujímavosťou je, že skoro 98% kávovníkových plantáží vlastnia drobní farmári. V dôsledku osamostatnenia krajiny došlo aj k zrušeniu otroctva a preto sa kávovníkové plantéže začali deliť medzi obyvateľstvo, ktoré malo záujem pestovať kávu aj naďalej. Zber kávy sa v Indonézií realizuje výhradne ručne. Takmer 70% ročnej produkcie kávy tvorí odroda Canephora, zvyšných 30% je odroda Arabica a malé zastúpenie má aj Liberica.
Acidita indonézskej kávy je častokrát menšia a cítiť v nej najmä exotické ovocie ako limetka či grapefruit.

Indonézia je krajina, v ktorej Slováci môžu zažiť exotiku na každom kroku. V krajine žije množstvo etnických skupín a prevláda medzi nimi mier. Ak budete mať počas návštevy Indonézie možnosť navštíviť niektorú z kávovníkových plantáží, urobte to. Skvelá chuť indonézskej kávy stoji za to!

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď