Čo je French press?

0

Jednoduchý, rýchly a praktický. Toto sú hlavné prednosti alternatívneho spôsobu prípravy kávy, ktorý je na celom svete známy ako French press. Spôsob prípravy kávy, ktorý umožňuje French press môže zaujať najmä ľudí, ktorí si zvykli na chuť zalievanej kávy, no určitým spôsobom sa až tak nevžili so spôsobom prípravy v Čechách a na Slovensku dobre známeho “turka”.

Čo to je? Ako to vyzerá?

French press je nádoba vyrobená zo skla alebo kovu, no obsahuje aj filter a vrchnák. Výhodou prípravy kávy pomocou French press je, že chutná káva sa pomocou tejto špeciálnej nádoby dá pripraviť pomerne jednoducho a rýchlo. Samozrejme, podobne ako v prípade iných alternatívnych spôsoboch prípravy kávy, aj pri French press platí, že cvik robí majstra.V prípade French press však nepotrebuje kávu pripravovať mnohokrát, stačia dve-tri prípravy a budete v tom profík.

Postup prípravy pomocou French press

Najskôr je potrebné French press predhriať a to pomocou naliatia vriacej vody, ktorú po 2-3 minútach je potrebné vyliať. Následne nasypte do French press stredne až hrubo zomletú kávu, pričom platí, že 7 gramov kávy je potrebných na 120 ml vody. Nasypanú kávu je potrebné zaliať vodou s teplotou 92-96 stupňov Celzia a French press prikryť vrchnákom. Približne po minúte odkryte vrchnákom, premiešajte kávu lyžičkou a znovu ju prikryte. Po 3 minútach začnite piest tlačiť smerom dolu. Oddelí sa tak kávový nápoj od mletej kávy.

Krátky príbeh z minulosti
• Prvá nádoba na kávu, ktorá pripomína dnešný French press sa začala používať v roku 1800. V tomto období sa začala vo francúzskych kaviarňach používať nádoba na kávu s piestom, aby bolo jednoduchšie jej podávanie
• V roku 1929 predchodcu French press upravil a dal si patentovať pán Attilio Callimani, rodák z Milána
• Pán Faleiro Bondanimi v roku 1958 priniesol na trh French press v podobe ako ho poznáme dnes, no s kvalitnejším filtrom

Priemerná cena za French press je približne 15€, v závislosti od použitého materiálu.Výhodou French press je nízka obstarávacia cena. Ďalším dôvodom, prečo by ste mali začať používať French press je jednoduchosť používania a údržby. French press nepotrebuje na svoju prevádzku elektrinu, stačí len praktické a bezpečné miesto uskladnenia, v ktorom by nemohlo dôjsť k jeho zničeniu. Príprava kávy pomocou French press si vyžaduje hrubišie namletú kávu, preto odborníci odporúčajú používať zrnkovú kávu pomletú pomocou ručného mlynčeka.

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď