Brazília

0

Najväčšou krajinou ležiacou v Južnej Amerike je jednoznačne Brazília. Dlhé roky bola táto krajina portugalskou kolóniou. Osamostatniť sa jej podarilo 7.septembra 1822.Úradným jazykom zostala portugalčina. Hlavným mestom tejto krajiny je Brazília, ktoré má necelých 2,6 milióna obyvateľov.Najväčším brazílskym mestom podľa počtu obyvateľov je São Paulo, ktoré je s počtom obyvateľov viac ako 11 miliónov najväčším juhoafrickým mestom. Toto mesto má najpočetnejšiu flotilu helikoptér na svete, v roku 2008 sa podľa PricewaterhouseCooper stalo desiatim najbohatším mestom sveta.Brazília sa v roku 2017 s počtom obyvateľov takmer 210 miliónov a hustotou zaľudnenia necelých 24 obyvateľov na km2 stala piatim najľudnatejším štátom sveta. S rozlohou 8 511 965 km2 patrí medzi piatu najrozsiahlejšiu krajinu na svete.

Brazília a káva
K najvýznamnejším plodinám Brazílie, okrem pomarančov, cukrovej trstiny, obilia,kokosových orechov a hrozna patrí aj káva. V Brazílií sa každý rok úrodí takmer tretina svetovej úrody kávovej odrody Arabica (v minulosti to bolo aj viac ako 80%). Kávovníky sa v tejto krajine začali pesťovať začiatkom 18. storočia. Najviac kávy sa urodí v oblasti Sao Paulo.Export brazílskej kávy do Európy zažíval rozmach v období 1820-1830, druhé obdobie rozmachu sa datuje v rozpätí rokov 1900-1930, kedy do kávového biznisu zasahoval štát.Od roku 2005 možno v pestovaní brazílskej kávy vidieť zmeny. Pestovatelia sa nezamieriavajú ani tak na kvantitu, ako na kvalitu. Brazílska káva má orechovú, prípadne čokoládovú dochuť s nízkou aciditou. Vhodná je najmä na prípravu espressa.

Politické usporiadanie
Brazília je podľa štátneho zriadenia federatívnou republikou, na čele s prezidentom, ktorý vymenúva 27 ministrov. Súčasným brazílskym prezidentom je Michel Ternet (v poradí 37. prezident, v úrade od augusta 2016), jeho predchodcom je Dilma Rousseff (v úrade od roku 2011, druhýkrát zvolená do funkcie v roku 2014), prvá žena vo funkcii prezidentky Brazílie. V auguste 2016 ju brazílsky senát odvolal a zbavil tejto funkcie v súvislosti s obvineniami falšovania údajov o štátnom rozpočte.
Brazília sa ako federatívna republika člení na 26 spolkových štátov a 1 federálny dišktrikt, ktoré sú zoskupené do piatich regiónov.

Vlajka
Za zmienku stojí aj brazílska vlajka. Podklad brazílskej vlajky je zelený, v jej strede sa nachádza žltý kosoštvorec, v ktorom je umiestnená modrá planéta. Zelená farba symbolizuje pralesy nachádzajúce v severnej časti krajiny a žltá zlato, vzácnu nerastnú surovinu.V modrej planétke nájdeme umiestnených 27 hviezd, ktoré symbolizujú 27 územný členení. Hviezdy sú usporiadané podľa deviatich súhvezdí,viditeľných 15.novembra 1889 v Rio de Janieru.

Prečo je Brazília pre turistov atraktívna?
Súčasťou Brazílie je Amazonský prales – najväčší dažďový prales, ktorým preteká rieka Amazonka.Ročne navštívi Brazíliu približne 5 miliónov turistov. Najtraktívnejšie je mesto Rio de Janiero. Okrem známeho pouličného karnevalu sa turisti môžu v tomto meste pokochať aj sochou Kristusa Spasiteľa (niekedy nazývaná aj Kristus Vykupiteľ). Socha bola postavená pri príležitosti 100. výročia nezávislosti krajiny. Výška tejto sochy dosahuje 30 metrov a podstavec, na ktorom je umiestnená má výšku 8 metrov. Socha sa nachádza na hore Corvado (približne 700 m.n.m) a od roku 1885 k soche vedie železnica.V meste Rio de Janiero sa tiež nachádza aj pláž Copacabana, ktorá je dlhá takmer 4 km.

Brazília je krajinou zaujímavou z turistického hľadiska. Napriek tomu sa tiež stretáva, podobne ako India či ďalšie ľudnaté krajiny s problémom veľkých socio-ekonomických rozdielov jednotlivých regiónov.Najväčší hospodársky rozmach zažila Brazília v 60-70tych rokoch. Neskôr však došlo k poklesu a krajina si vzala pôžičky po celom svete. Od tohto obdobia sa každá brazílska vláda stretáva s problémom ich splácania.Pokiaľ vás však nezaujímajú známe turistické atrakcie v meste Rio de Janiero, vyberte sa na kávovníkové plantáže. Niektoré z nich organizujú aj turistické prehliadky. Na vlastné oči tak budete môcť vidieť a poznať proces spracovania kávy.

Zdieľaj

O autorovi

Zanechaj odpoveď